пʼятниця, 14 березня 2014 р.

І лине над землею Шевченкове святеє слово (поетичний віночок)

    " Благословен той день і час,
     Коли прослалась килимами 
     Земля, яку сходив Тарас
Малими босими ногами".
М. Рильський.

     Все почалось 200 років тому. У сім’ї Григорія та Катерини Шевченків народилась четверта дитина - хлопчик. Назвали його Тарасиком.
     Григорій сказав, що Тарасик буде знаменитою людиною. Так воно і сталося.
     Змалечку Тарасик бавився не тими іграшками, що його ровесники. Хлопчик любив малювати. Кусочок крейди та вуглинка були для нього великим щастям. Малював Тарасик всюди: на стінах, на дверях, на папері.
     Хлопчик мріяв стати художником, але був він кріпаком. Навчатись малювати Тарас пішов до дяка, якому більше прислуговував, ніж навчався. Але Тарас продовжував малювати.
  Згодом хлопчик почав служити панові Енгельгардту. Павло Енгельгардт належав до четвірки найбагатших людей на Україні. Пан Енгельгардт віддає Тараса на навчання до художника П. Ширяева. Шевченко стає придворним художником. Тарас малює для пана Енгельгардта, залишаючись кріпаком та примножуючи панські статки.
    Одного разу хлопець перебував з паном Енгельгардтом у Петербурзі. Під час прогулянки Літнім садом, Тарас почав змальовувати статуї, що прикрашали сад. І тут,  чи не вперше,  доля усміхнулась йому. Малюнки побачив відомий художник Іван Сошенко, який високо оцінв  талант молодого художника. Згодом, разом із Карлом Брюлловим вони намалювали портрет російського письменника -  Василя Жуковського. Продали портрет і на виручені гроші викупили Тараса Шевченка з кріпацтва.
    "Яке то щастя бути вольним чоловіком"-, написав згодом Шевченко. Звільнення дало йому змогу вступити до Академії Мистецтв. Він став одним із найкращих учнів Карла Брюллова, Закінчив Академію із золотою медаллю.Як художник, Тарас володів всіма відомими на той час засобами графічного зображення, Йому були підвладні акварель, сепія (малюнок графічної техніки, який поширився в Європі з середини 18 століття), гравюра. Малював Тарас пейзажі, портрети,  різноманітні сюжети з життя людей.
     Ось перед вами картини, які малював Шевченко-художник. Ось портрети знаменитих людей того часу, виконані на полотні олією. Ось і пейзажі мальовничих куточків України, виконані на полотні олією, А ось пейзажі виконані на папері сепією. А тут техніка сепії поєднана з аквареллю. Тарас малював багато автопортретів. Ось автопортрет виконаний на папері олівцем. А цей - написаний на полотні олією.
     Часто художник поєднував різні техніки малювання. Досить цікавий портрет Марії Максимович, виконаний на папері олівцем і крейдою. Гляньте, якої легкості та прозорості надає крейда малюнку. Можливо, якщо ви любите  малювати, вам було б цікаво прийти потім у бібліотеку і  більш докладно познайомитись з творчістю Тараса Шевченка, як художника.
     Мрії Тараса здійснились.Він став талановитим художником, відомим в широких колах впливових  людей, які вміють  оцінити його талант.  Він вільний, життя вдалось. Чого ще хотіти?
     Але все склалось не так. Прожив Тарас Шевченко важке життя. Помер на  сорок сьомому році життя.  Вільним він був лише 9 років.
     Як могло таке трапитись?
     Ще з дитинства любив Тарас не лише малювати, а й захоплювався українськими народними піснями, переказами та легендами. Рано навчився читати та писати. Спочатку переписував твори усної народної творчості, а згодом і сам почав писати. Писав Шевченко поетичні та прозові твори. Крім творів українською писав і твори російською мовою, Тарасу належать слова:"Учітеся ж брати мої, думайте, читайте. І чужому научайтесь, й свого не цурайтесь".
     Писав Тарас про Україну, про ЇЇ мальовничу красу, про її гарних працьовитих людей, про важку долю кріпаків, про їхнє  прагнення волі та кращої долі. У своїх творах Шевченко неодноразово закликав повстати і скинути правлячий клас:
                         " Поховайте та вставайте, кайдани порвіте
                           І вражою, злою кров’ю волю окропіте.
                           І мене в сім’ї великій, в сім’ї вольній, новій
                           Не забудьте пом’янути незлим, тихим словом!"
       У нашій бібліотеці є багато книг з творами Тараса Шевченка. Є  його твори в п’яти томах, які були видані кіліка років тому.  А недавно побачили світ ось такі  твори Тараса Григоровича Шевченка в шести томах. Є і окремі твори, які ви також зможете прочитати прийшовши в нашу бібліотеку.


     Але найважливішою і найвідомішою його книгою став "Кобзар", у якому  зібрані його найкращі віршовані твори. Майже всі вони покладені на музику..Кобзарями здавна на Україні називали музикантів, що грали на кобзі (українському струнному інструменті) і співали українські народні пісні. Всі твори з "Кобзаря" почали виконувати українські кобзарі. Вони передавались з уст в уста.. Книга Тараса Шевченка "Кобзар" була майже в кожній українській хаті.. Самого Тараса Шевченка стали називати Кобзарем. А книгу "Кобзар" Тараса Шевченка назвали "Українською Біблією"
     Але не всім сподобався "Кобзар" з його волелюбними настроями і закликом до боротьби за краще майбутнє. Царський уряд боявся, що народ повстане і скине його. Тарас Шевченко був заарештований і відданий у солдати на цілих 10 років. Він був постійно під наглядом поліції. Тарасу було строго заборонено писати та малювати. Але була у Шевченка захалявна книжечка, в яку він продовжував записувати свої твори. Про цей період свого життя Тарас написав: "Караюсь, мучусь, але не каюсь". Його книги, а в першу чергу "Кобзар", були строго заборонені. За читання, чи тримання книг Шевченка людей арештували. Але знаходились сміливці, які попри заборону продовжували читати "Кобзар". Він був  для них найкращим другом і порадником.
      1 березня 1861 року Тараса Шевченка не стало. А його твори і надалі залишались актуальними. 
     Минуло 19 століття. Настало 20 століття. У 1917 році народ повстав і скинув панів та поміщиків, як заповідав Великий Кобзар. Грозами, війнами та революціями пронеслось над Україною і 20 століття. Зараз ми живемо у 21 столітті а "Кобзар" Шевченка і далі не втрачає своєї актуальності.. Майже в кожній українській сім’ї і далі є ця книга. Твори Тараса Шевченка можна вільно читати,  вивчати і роказувати. Мабуть нема на Україні жодної української людини, яка б не знала бодай одного вірша Тараса Шевченка..
     Ви всі чули про Євромайдан?
     У 21 столітті, в центрі Європи, в столиці України на площу вийшли люди з безмежною вірою в перемогу.. Вони вийшли боротися за краще життя, за свої права. В той час, як людство винайшло масу зброї індивідуального та масового знищення, учасники Євромайдану вийшли цілком без зброї в руках і перемогли. Як їм це вдалося?  Політологи назвуть багато чинників цієї великої перемоги, але найважливішими є безмежне переконання у своїй правоті,  віра в перемогу, безмежна віра в Бога, в слово Боже і слово взагалі. Із сцени Євромайдану звучали оголошення, розпорядження, молитви до Бога,  пісні, вірші.  Неабияке місце серед них займали і вірші Тараса Шевченка.
      Згадується легенда, яку чув колись маленький Тарасик:
     - Мамо, а чи правда, що небо на залізних стовпах тримається?
     - Правда,синку.
     -  А чому так багато зірочок на небі?
     - Коли людина на світ приходить, Бог свічку запалює і горить та свічка, поки людина не помре. А як людина помре, свічка гасне, зірочка падає. Бачив?
     - Бачив. А чому одні зірочки великі, яскраві, а інші ледь помітні?
     - Бо коли людина зла, заздрісна, скупа, її зірочка ледь-ледь тліє, а якщо людина добра, любить людей, робить їм добро, тоді свічечка такої людини світить ясно і світло це далеко видно.
     - Мамо, я буду добрим.. Я хочу,щоб моя зірочка світила найясніше. Я буду старатися.            
     - Старайся синку.
     І зараз у нас на Євромайдані з’явились Герої Небесної Сотні. Це люди, які віддали своє життя за нас, за наше щасливе майбутнє. Їхні свічечки світять яскраво. Вони мали безмежну жагу до життя, до волі, до перемоги. Вони житимуть вічно! Герої не вмирають! Їхніми іменами назвуть вулиці! Ми повинні пам’ятати їх, бути гідними їх викупної жертви.  Ми повинні продовжувати їхню справу - будувати таку Україну, про яку вони мріяли.
     Інший український письменник Василь Симоненко сказав:
                                             "Як не крути,
                                              а на одне виходить,
                                              cлід би катюгам давно зазубрить,
                                              можна прострелить мозок,
                                              що думку народить,
                                              та думки не убить".
     А ще Василь Симоненко  сказав про таких люде:"І йшли назустріч вічності і смерті нездолані, гарячі і уперті дружини непокорених слов’ян".
     І зараз, коли ви читатимете вірші,давайте ще раз задумаємось над всеперемагаючою силою Тарасових слів.
      А зараз учні 2 - 4 класів середньої школи №16 прочитають вірші Великого Кобзаря:
- учениця 2-Б  класу - Кузан Марта;
- учениця 3-В класу - Волощак Вікторія;
- учениця 4-А класу Кінаш Вікторія;
- учні 4-Б класу - Грицишин Марія,  Лесишин Оля, Соляник Каріна, Паращак Вікторія, Когут Роман та Мацигін Марта.






      Дякуємо. Ви всі дуже гарно прочитали вірші. А зараз найкращі виконавці віршів будуть нагороджені грамотами за участь у конкурсі вірша, присвяченого 200-річчю від дня народження Е. Г. Шевченка. Нагороджуються:
- учениця 2-Б класу - Кузан Марта;
- учениця 3-В класу - Волощак Вікторія;
- учениця 4-А класу - Кінаш Вікторія;
- учні 4-Б класу - Грицишин Марія, Лесмшин Оля, Соляник Каріна, Паращак Вікторія, Когут Роман та Мацигін Марта.


 


   
      На цьому наш поетичний віночок: "І лине над землею Шевченкове святеє слово" завершується. Але ми сподіваємось вас часто бачити в нашій бібліотеці.


       
   
     
     

середа, 12 березня 2014 р.

Краща книга 2014 року

      Щорічне дослідження  прочитаних книг «Краща книга року» проводилось протягом січня – лютого 2015 року в бібліотеці-філії №1 Дрогобицької  МЦБС. Мета дослідження – обєктивно оцінити стан читання читачів бібліотеки у 2014 році, визначити попит на твори українських та зарубіжних письменників.
     Всього було опитано 57 читачі: 15 чоловіків, 42жінки. Названо 42 книги.  25 респондентів назвали книги  Володимира Лиса,  Ганни Медвідь та Наталки Доляк кращими книгами року.
     Кращими творами українських авторів названі: «Століття Якова», «І прибуде суддя», «Соло для Соломії» Володимира Лиса, «Сонце щастя» Ганни Медвідь,  «Гастарбайтерки», «Заплакана Європа» Наталки Доляк, «Шлях аріїв» Юрія Канигіна,  «Биті є Макар» , «Рай. Центр» Люко Дашвар, «Укриті небом» Марії Дзюби,   «Країна розбитих сердець» Людмили Когут, «Пів’яблука», «Хто такий   Ігор?» Галини Вдовиченко.
     Кращими творами зарубіжних авторів названі: «Вибрані твори» Захера Мазока., «Парфуми» Патрика Зюскінда, «Дар»,  «Калейдоскоп», «Весілля» Даніели Стіл, «Алхімік», «Вероніка вирішує померти», «Чорт і панна прим» Пауло Коельо.
     Читачам подобаються книги по інформатиці із серії: «Ведь это так просто», а саме:  «Microsoft Power Point 2010  для чайников»,  Дуга  Лоу, «Microsoft Word 2010 для чайников»,  Дэна Гукина, «Microsoft Excel 2010 для чайников»,  Грея Харвея.
     Оскільки бібліотека-філія №1 Дрогобицької МЦБС є бібліотекою з розгорнутою структурою, яка обслуговує різні вікові категорії читачів, дослідження було проведено  і серед читачів-школярів різного шкільного віку.  Серед книг є і твори за шкільною програмою і твори сучасних письменників.  Всього було опитано  35 читачів  шкільного віку: 16 хлопчиків, 19 дівчаток.
     Кращими творами українських авторів названі: «Тореадори з Васюківки», «Одиниця з обманом», «П’ятірка з хвостиком» Всеволода Нестайка, «Таємниця козацького скарбу» Андрія Кокотюхи, , «Козацький обрій» Дмитра Білого, «Джури козака Швайки», «Джури і підводний човен» Володимира Рудківського.
     Кращими творами зарубіжних авторів респонденти назвали: «Країна Мумі-Тролів» Туве Янсон, «Чарівник  Земномор’я» Урсули Ле Гуїн, «Томек у країні кенгуру», «Томек на стежці війни» Альберта Шклярського,   «Гаррі Поттер» Джоан К. Ролінг, «Робінзон Крузо» Даніеля Дефо, «Вінні-Пух» Алана Александра Мілна, «Чарівник Смарагдового міста»  Олександра Волкова, «Планета Новорічних Ялинок»,  «Подорож Голубої Стріли», «Казки по телефону», «Торт у небі» Джанні Родарі.
    Комп’ютерною грамотністю цікавляться і діти, тому кращими книгами вони назвали: «Діти і персональний комп’ютер» Інни Анохіної,  «Антивірус», «Таємниця Великого Сканера», «Канікули для Інформи» Олександра Есаулова, «Федько у віртуальному  місті» та Федько, прибулець з Інтернету» Сергія Гридіна.
     Підводячи підсумки, слід зазначити, що коло читання читачів розширилося у порівнянні з попередніми роками, коли проводилось аналогічне дослідження. Респонденти читають не лише класичну літературу, а й твори сучасних авторів, зокрема сучасних українських та зарубіжних письменників, читачі різних вікових категорій все більше цікавляться літературою по інформатиці .
     Знайомство з кращими зразками української та світової літератури допоможе читачам знайти орієнтир у системі цінностей, розкрити власні здібності, сформуватись як особистість.