Сучасні українці – якісно новий тип читачів. Змінилися
пізнавальні і читацькі інтереси, джерела одержуваної інформації.
У дослідженні взяли участь 100 користувачів бібліотеки віком від 14 до 55 років, за статтю: 40% чоловіків, 60% жінок. Серед опитаних – учні шкіл, училищ, студенти коледжів та університету, а також респонденти, які мають середню та вищу освіту.
На запитання «Читачем яких бібліотек Ви є?» були отримані наступні відповіді.
Респонденти є одночасно читачами нашої бібліотеки та читачами інших бібліотек міста. Зокрема: шкільних та бібліотек навчальних закладів – 40%, Центральної бібліотеки ім. В. Чорновола – 15%, Центральної дитячої бібліотеки – 5%, районної бібліотеки – 2%, 28% мають домашні бібліотеки;
На запитання «З якою метою Ви найчастіше відвідуєте бібліотеку?», можна зробити висновок, що ставлення респондентів до читання залишається позитивним і вважається необхідним. Мета візиту до бібліотеки різна: це і потреба в літературі для навчання , про що зазначили 42% респондентів, читання для душі – 28%, скористатися Інтернетом – 30%.
Поряд із цим слід зазначити, що пріоритети тих чи інших запитів користувачів змінюються. Одна з тенденцій сьогодення – перевага «ділового» читання над читанням «для душі». Людина не перестає читати – просто її читання стає іншим, а саме: більш прагматичним, інформаційним і поверхневим. Простежується поступова зміна пріоритетів на користь читання в мережі Інтернет.
Чи є у Вас дома Інтернет? 77% опитаних дали ствердну відповідь. Яка мета використання комп’ютера та Інтернету?
Отримані наступні дані: респонденти найчастіше шукають в Інтернеті різноманітну інформацію – 82%, спілкуються з ровесниками – 57%, «скачують» музику і фільми – 22%, користуються електронною поштою – 23%.
Не менш активно Інтернет використовують у навчанні – 59% й знаходженні матеріалів для написання рефератів – 28%, «скачуванні» текстів для читання – 13%, 3% респондентів не користуються Інтернетом, бо «немає потреби» і «брак вільного доступу до комп’ютера».
Які книги в електронній версії Ви вже читали? Респонденти мають досвід читання книжок на комп’ютері. Переважає читання літератури для навчання – 75%, присутнє он-лайн читання за уподобанням – 22%. Також були й відповіді загального характеру: «наукові» - 2%, «багато» - 1%.
Чи маєте Ви електронну бібліотеку? Не дивлячись на звернення до електронних джерел, електронну бібліотеку мають лише 15% респондентів.
Чи замінить комп’ютер книгу або електронна книга – друковану? Тяжіння до друкованих носіїв інформації у виборі для читання користувачами бібліотек переважає: 86% відповіли «ні», 14% – «так».
На запитання Чому Ви звертаєтесь до електронних видань?, 80% відповіли –« через відсутність даних книг», 20% - подобається читати в електронному варіанті. 85% із опитаних користуються соціальними мережами, скайпом, електронною поштою для спілкування та отримання інформації, без чого сьогодні важко обійтись.
Бібліотека майбутнього, на Вашу думку, яка вона? Що в ній має бути? Респонденти висловили безліч побажань щодо того, якою має стати бібліотека: «повинна бути різною», «електронною», «затишною», «така, як сьогодні», «подобається така як є», «вона і в цей час здобула те, що потрібно».
В бібліотеці «має бути все»: «книги, зокрема, електронні (8%), багато нових і цікавих книг, більше нових книг про тварин, фантастика, усі найвідоміші книжки світу, електронний архів усієї інформації; сучасна комп’ютерна техніка і доступ до мережі Інтернет, планшети, новітні технології (5%), швидкий і надійний доступ до інформації бібліотек світу».
В бібліотеці повинен бути: «гарний інтер’єр, картини, ігри, іграшки, нові меблі ».
Насамкінець, з огляду на відповіді респондентів дослідження «Книга і комп’ютер: суперники чи союзники», можна констатувати, що користувачі читають, але вектор читання частково переорієнтовується на електронні ресурси. До цього підштовхує відсутність у бібліотеках необхідних науково-популярних видань, творів сучасних письменників України і світу.
Сьогодні завдання бібліотекаря полягає насамперед у тому, щоб допомогти користувачам зорієнтуватися не тільки у безмежному просторі традиційних носіїв інформації, але й у світі електронних інформаційних ресурсів в мережі Інтернет.
Такий своєрідний міст між віртуальним світом і реальною бібліотекою сприятиме росту її популярності, поєднуючи старі форми з новітніми інформаційними технологіями, перетворюючи бібліотеку в особливе інтелектуальне середовище, що спонукає до здобуття знань.